Jak odstranit pozadí ve Photoshopu

Photoshop nabízí mnoho různých technik pro odstranění pozadí z obrázku. Pro jednoduché pozadí lze pomocí standardního nástroje Kouzelná hůlka vybrat a odstranit pozadí. Pro složitější pozadí můžete použít nástroj Mazání pozadí.

Nástroj Mazání pozadí vybere barvu ze středu štětce a pak odstraní pixely s podobnou barvou.

1. Vyberte váš obrázek

Začněte tím, že si stáhnete obrázek ze kterého chcete odstranit pozadí. Můžete použít obrázek z našeho příkladu.

Fotografii si můžete stáhnout zde.

2. Nástroj: Mazání pozadí

Z panelu nástrojů ve Photoshopu vyberte nástroj Mazání pozadí. Může být skrytý pod nástrojem Guma. Pokud ano, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na nástroj Guma a z nabídky vybrat nástroj pro mazání pozadí.

Photoshop nástroj Mazání pozadí

3. Nastavení nástroje

V panelu možností nástroje v horní části obrazovky vyberte kulatý tvrdý štětec. Nejvhodnější velikost stopy se bude lišit v závislosti na obrázku, na kterém pracujete. Pro rychlé nastavení velikosti štětce použijte klávesovou zkratku Alt + Pravé tlačítko myši.

Dále v panelu možností nastavte průběžné vzorkování, v Omezení vyberte: Nesousedící a Tolerance někde mezi 20-25% je dobrým výchozím bodem.

Možnosti nástroje mazání pozadí

Poznámka: Nízká tolerance omezuje gumu na oblasti, které jsou podobné vzorkované barvě. Vyšší tolerance rozšiřuje rozsah barev, které bude vaše guma vybírat.

4. Mazání pozadí

Nyní můžete najet myší na obrázek a začít s mazáním pozadí. Měli byste vidět kruh o velikosti štětce s malým křížkem uprostřed. Křížek ukazuje na bod ze kterého se vybírá barva. Pokud se tato barva nachází uvnitř stop, tak se smaže.

Při mazání zvětšete pracovní plochu a snažte se, aby křížek nepřejeli okraj vašeho popředí. Je pravděpodobné, že budete muset zmenšit velikost štětce na některých místech, abyste omylem nesmazali část předmětu v popředí.

Práce s nástrojem Mazání pozadí je jednoduchá

Pokud se vám stane, že váš nástroj maže i obrázek popředí, bude nutné přizpůsobit hodnotu  tolerance.

Tady je náš výsledek:

Černobílá šachovnice označuje prázdný prostor

Pokud pracujete se jednoduchým obrázkem, který má dostatečný kontrast mezi objektem a pozadím, bude vám největší pravděpodobností stačit nástroj Mazání pozadí.

Složitější obrázky budou zřejmě vyžadovat kombinaci nástrojů a občasné ruční úpravy. Může se stát, že nebude žádný vizuální rozdíl mezi popředím a pozadím. V tom případě musíte použít vhodnější nástroje jako Guma nebo Pero.

Pokračovat můžete na návod jak změnit pozadí ve Photoshopu, ve kterém se dozvíte, jak barevně přizpůsobit dva různé obrázky.

Pokud Vás zajímá další práce s Photoshopem a chtěli byste se naučit, jak využívat tento skvělý program pro marketingové účely, tak vás zvu na můj třídenní  kurz Photoshopu . Naučíte se vše od základů až po pokročilé funkce v tomto fantastickém grafickém nástroji.

9. 8. 2019

O mně

František Mlčůch

František Mlčůch

Jsem grafik, webdesigner a lektor. Pro společnost primakurzy.cz pravidelně pořádám kurzy zaměřené na tvorbu webových stránek a kurz Photoshop.

Pro své klienty vytvářím bannerové reklamy, grafické materiály a webové stránky

 

Další návody

Jak ve Photoshopu vložit obrázek do obrázku

Jak ve Photoshopu vložit obrázek do obrázku

Vložení obrázku do obrázku v programu Photoshop může být užitečné pro mnoho účelů, jako například pro tvorbu koláží nebo pro vložení loga do obrázku. Tento proces je snadno proveditelný pomocí několika jednoduchých kroků. Otevřete oba obrázky, které chcete použít, ve...

Jak změnit pozadí ve Photoshopu

Jak změnit pozadí ve Photoshopu

Chcete změnit pozadí fotky ve Photoshopu? Možná byste rádi vyměnili zataženou oblohu za krásný slunečný den? Nebo chcete přidat jednobarevné pozadí k vaší fotce do životopisu? Pokud je to tak, v následujícím návodu zjistíte, že je to vlastně docela jednoduché. ...

Jak ve Photoshopu udělat černobílou fotku

Jak ve Photoshopu udělat černobílou fotku

V tomto návodu si ukážeme, jak změnit barevnou fotografii na černobílou. Převedení barevného obrázku na dobrou černobílou fotografii může být mnohem záludnější, než si myslíte. Nemůžete očekávat fantastické výsledky jednoduchým odstraněním barvy z fotografie....

Webové stránky na míru!

Specializuji se na řešení výzev souvisejících s tvorbou webových stránek – od originálních designových konceptů po efektivní SEO optimalizaci. Zajistím tvorbu kvalitního obsahu. I při omezeném rozpočtu vždy nabídnu specializovaná řešení, která budou respektovat vaše finanční možnosti.