Jak ve Photoshopu udělat černobílou fotku

V tomto návodu si ukážeme, jak změnit barevnou fotografii na černobílou.

Převedení barevného obrázku na dobrou černobílou fotografii může být mnohem záludnější, než si myslíte. Nemůžete očekávat fantastické výsledky jednoduchým odstraněním barvy z fotografie. Desaturování barev bez jejich úpravy může způsobit, že vaše fotografie bude vypadat ploše a nudně.

Tento návod vás naučí jednoduchý způsob, díky kterému můžete upravit konkrétní tonalitu a kontrast jednotlivých barev. To vám umožní rychlý převod barevného obrázku na krásnou černobílou fotografii.

Skvělé na tom je, že tyto metody jsou nedestruktivní, takže se můžete kdykoliv vrátit a provést změny.

Budeme pracovat s touto fotografií. Můžete si ji stáhnout a upravit nebo můžete použít jakoukoliv jinou.

cbf-original-fotka

1.Krok

Začneme vytvořením Vrstvy úprav, kterou najdeme pod označením Černá a bílá…

cbf-krok1-min

2.Krok

Vrstva označená jako Černobílý 1  odstraní barvy z našeho obrázku. V panelu Vlastnosti uvidíte šest posuvníků: Červený, Žlutý, Zelený, Azurový, Modrý a Purpurový.

Tyto posuvníky ovládají jas odstínů šedi u odpovídajících barev.

cbf-krok2-min

Pokud například přesuneme posuvník červené barvy doleva, ztmaví se pixely obsahující odstíny červené barvy.

cbf-krok3-min

Pomocí posuvníků můžete vytvořit lepší kontrast a tonalitu ve vaší fotografii.

3.Krok

Chcete-li upravit konkrétní barvu vaší fotografie, můžete zvolit Nástroj pro úpravu obrazu, který se nachází v levé horní části panelu vlastností.

cbf-krok4-min

Pouhým kliknutím na barvu přímo v obrázku a následným táhnutím upravíte výsledný odstín. Přetažením doleva se odstín ztmaví, zatímco přetažením doprava bude odstín jasnější.

cbf-krok5

Teď je řada na vás!

Tímto způsobem snadno převedete barevnou fotografii na černobílou. Vyzkoušejte to sami! A pokud něco vytvoříte pomocí tohoto návodu, můžete své výsledky sdílet na Instagram s hashtagem #primakurzy.

Líbil se vám tento návod a chcete se dozvědět, jak využít vaši upravenou fotografii pro marketingové účely? Přihlašte se do mého školení Photoshopu v Praze, ve kterém si ukážeme tvorbu bannerů pro Facebook, Instagram a ostatní marketingové kanály.

10. 3. 2019

O mně

František Mlčůch

František Mlčůch

Jsem grafik, webdesigner a lektor. Pro společnost primakurzy.cz pravidelně pořádám kurzy zaměřené na tvorbu webových stránek a kurz Photoshop.

Pro své klienty vytvářím bannerové reklamy, grafické materiály a webové stránky

 

Další návody

Jak ve Photoshopu vložit obrázek do obrázku

Jak ve Photoshopu vložit obrázek do obrázku

Vložení obrázku do obrázku v programu Photoshop může být užitečné pro mnoho účelů, jako například pro tvorbu koláží nebo pro vložení loga do obrázku. Tento proces je snadno proveditelný pomocí několika jednoduchých kroků. Otevřete oba obrázky, které chcete použít, ve...

Jak odstranit pozadí ve Photoshopu

Jak odstranit pozadí ve Photoshopu

Photoshop nabízí mnoho různých technik pro odstranění pozadí z obrázku. Pro jednoduché pozadí lze pomocí standardního nástroje Kouzelná hůlka vybrat a odstranit pozadí. Pro složitější pozadí můžete použít nástroj Mazání pozadí. Nástroj Mazání pozadí vybere barvu ze...

Jak změnit pozadí ve Photoshopu

Jak změnit pozadí ve Photoshopu

Chcete změnit pozadí fotky ve Photoshopu? Možná byste rádi vyměnili zataženou oblohu za krásný slunečný den? Nebo chcete přidat jednobarevné pozadí k vaší fotce do životopisu? Pokud je to tak, v následujícím návodu zjistíte, že je to vlastně docela jednoduché. ...

Webové stránky na míru!

Specializuji se na řešení výzev souvisejících s tvorbou webových stránek – od originálních designových konceptů po efektivní SEO optimalizaci. Zajistím tvorbu kvalitního obsahu. I při omezeném rozpočtu vždy nabídnu specializovaná řešení, která budou respektovat vaše finanční možnosti.